DOPRAVA ZDARMA nad 1.500 Kč. Doručujeme také na Slovensko (doprava zdarma nad 60 Euro).

Jak si vyrobit přírodní sójovou svíčku ze skleniček Čongrády

 

Jak recyklovat použité skleničky Čongrády a dát jim druhou šanci na život?

Vyrobte si přírodní svíčku a udělejte radost vlastnoručně vyrobeným dárkem. Ideální pro kamarádku, maminku, babičku, ženu i muže. Zpříjemněte si doma zamračené i prosluněné dny.

 

Na výrobu jedné svíčky do skleničky Čongrády budete potřebovat:

  • sklenička z řady Gurmán nebo Premium
  • 170 g sójového přírodního vosku je šetrný k vám i přírodě, nevylučuje toxické látky jako parafín.
  • hrnec s vodou a na něm nádoba na tavení vosku ve vodní lázni
  • bavlněný knot s plíškem, vyztužený tenkou vrstvou vosku - knot si vybíráte podle průměru skleničky. Dobře zvolený typ a velikost knotu zajistí, že svíčkabbude správně hořet. V našem případě je průměr skleničky 80 mm.
  • esenciální olej  - vyrobený z přírodních složek, bez umělých a syntetických přísad. Množství vůně by mělo být 5- 10 % z celkové hmotnosti vosku. U nás tedy asi 10 kapek na jednu skleničku.
  • špejle nebo starou vařečku na míchání vosku
  • kolíčky na upevnění knotu
  • lepidlo nebo tavná pistole

   

Postup:

Knot umístěte přesně do středu skleničky. Přilepte ho tavnou pistolí nebo lepidlem, aby se nehýbal. Na vrchu sklenice přichyťte kolíčkem, špejlemi, tužkou... Délka knotu by při výrobě měla přesahovat nad její okraj asi o 2 cm.

    

Připravte si potřebné množství sójových kuliček. Na jednu svíčku budete potřebovat asi 1,5 násobek objemu skleničky, v našem případě je to asi 170 g.

         

Vosk rozpouštějte ve vodní lázni do teploty kolem 50 °C. Pomalu míchejte špejlemi nebo vařečkou. Nešlehejte, aby nevznikaly vzduchové bubliny. 

   

Chcete-li vonnou svíčku, můžete přidat esenciální olej. Zahřátý vosk sejměte z plotny. Nechejte lehce vychladit, průběžně míchejte, až poté nakapejte éterický olej. Vůni nepřidávejte do horkého vosku, mohla by vyprchat.

Skleničku si předehřejte, aby měla podobnou teplotu jako vosk. Položte například na topení, nebo předehřejte v troubě. Vosk do sklenic nalévejte pomalu, abyste zamezili vzniku vzduchových bublin.

    

Svíčku nechte chladnout. Vrch můžete ozdobit bylinkami, kořením nebo sušenými květy. Vosk tuhne asi 24 hodin. Neurychlujte proces například pokládáním na parapet nebo do chladu. Vosk potřebuje tuhnout rovnoměrně a pomalu.

    

Na další den, než svíčku poprvé zapálíte, zastřihněte knot nůžkami asi na 0,5 cm nad povrchem svíce.

            

A je to! Při výrobě svíček se oplatí nikam nespěchat. Je to krátký a klidný proces. Trpělivost v tomto případě opravdu růže přináší.