DOPRAVA ZDARMA nad 1.500 Kč. Doručujeme také na Slovensko (doprava zdarma nad 60 Euro).

Jak na svačiny pro děti: Kreativní nápady a zdravé recepty pro malé strávníky.

Ahoj,
naše dnešní téma se bude točit kolem dětí. Pokud nepatříš do této rozvětvené skupiny, nevadí!
Budeme rádi, když s námi zůstaneš. Určitě nebudeš litovat!

Je fajn mít po ruce nějaký tip na rychlou, chuťově vyváženou a hezky vypadající svačinku! Co myslíš?

Děti v předškolním věku jsou tak aktivní, že se není čemu divit, když mezi hlavními jídly dostanou hlad. K tomu by měli dodržovat vyváženou stravu, která obsahuje dostatek ovoce, zeleniny, obilovin, mléčných výrobků a bílkovin. Všechny tyto složky tvoří jeden velký celek, který slouží jako palivo! Dodává energii k pohybu, růstu a rozvoji.

My víme, snadno se to řekne, ale hůř dělá. Děti mohou být vybíravými jedlíky. Nemusí jim chutnat zelenina a nejraději by jedli jen svá oblíbená jídla, většinou sladká. Dětem pak můžou chybět důležité živiny, jako vápník, vláknina a bílkoviny. Pokud připravíš svačinu v ten správný čas, můžeš tím tyto nutriční mezery zaplnit a být v klidu.

IMG_0085IMG_0150


Většina dětí si vystačí s dvěma naplánovanými svačinami denně.


JAK NA SVAČINY PRO PŘEDŠKOLÁKY A NEJEN PRO NĚ?

Děti se neradi nudí, tak jim tu svačinu udělejme zábavnou! Zkus být kreativní a vymysli něco, co děti na první pohled zaujme a potěší! Nemusí to být nic složitého a ani časově náročného. Chce to jen trochu fantazie.

Tady máš od nás několik nápadů, jak na to!

 • Hrajte si!
  Proměň zdravé svačiny ve hru. Udělej na talíři svého strávníka například duhové jídlo. Je zajímavé sledovat, které barvy bude prcek jíst jako první. Příště můžeš udělat totéž s různými tvary. Co to bude? To necháme na tobě. Malá nápověda, co takhle trojúhelník nebo čtverec?

 • Vyzkoušejte vykrajování!
  Najdi doma vykrajovátko na vánoční cukroví a vrhni se na to! Můžeš vykrajovat ze sýra, ovoce, zeleniny, toastového chleba. Dej těmto potravinám zábavné a hravé tvary a úspěch je zaručen!

 • Namaž to!
  NA SLADKO
  Neboj se toho a zkus namazat kousek zeleniny nebo ovoce. A čím? Kvalitní jogurt, domácí marmeláda nebo pomazánka z ořechů.

  NA SLANO
  Dopřej dětem ke svačině čerstvý chléb nebo upeč placku z listového těsta.
  POZOR! Teď přichází na scénu my a naše dobroty ČONGRÁDY.
  Zkus naši BŮČKOVOU nebo JÁTROVOU paštiku a namaž je na placku nebo chleba a uvidíš ty nadšené výrazy.

 • Umělecké dílo!
  Všichni víme, že jíme i očima. Proměň jídlo v umělecké dílo. Co taková květina?
  Kolem plátku kiwi umístíš kousky jablka tak, že budou vypadat jako okvětní lístky. Budeme rádi, když se necháš inspirovat námi a zkusíš motýla nebo raketu.
  Ještě jeden tip, který je osvědčený. Udělej legrační obličeje s borůvkovýma očima a banánovými ústy. Jsi v dětském světě, zkusit se má všechno. Tak se toho neboj, tady nemůžeš nic zkazit!

       IMG_0216             
 • Dej si drink!
  Nemusíme zdravě jen jíst, můžeme se i napít. Ovocné koktejly vyrobené z jogurtu nebo mléka a čerstvého ovoce, jsou pro děti příjemnou změnou.


  Je jasné, že děti budou žadonit o každou dobrotu ve špajzu. Vyzraj na to a vybav se zdravými potravinami a vyhýbej se těm, které mají vysoký obsah soli, cukru a tuku.

  Tady máš pár tipů: 
 • Zdravé svačiny měj po ruce, ať už je to špajz nebo lednice. Nech své dítě, aby samo vybralo svačinu z několika zdravých možností.
 • Stanovte si pravidelný rozvrh hlavních jídel a svačin. Děti, které svačí během dne, si nemusí uvědomit, kdy mají hlad nebo jsou plné, a je pravděpodobnější, že se přejídají. A pokud se rozhodnou nejíst, vědí, že se mohou najíst při příštím naplánovaném jídle.
 • Servíruj občerstvení a jídla na stůl. Nedovolte svému dítěti jíst před zapnutou televizí.
 • Zapoj svého malého člena rodiny do přípravy svačiny. Možná bude ochotnější vyzkoušet něco nového, když ti bude nápomocný.
 • Sladkosti, chipsy a další pochoutky by měly být spíše výjimkou než pravidlem. Je v pořádku si občas dopřát, ale ujisti se, že většina svačin je zdravá.

 Moudro na závěr: Jdi svým dětem příkladem a poděl se s ním o zdravou svačinu.


Sleduj nás#congrady